Перші кроки цифрового мистецтва

V-Art
7 min readApr 13, 2021

Авторка: Анна Швець (Shvets Anna)

Коротка часова подорож історією мистецтва від каменю, дерева, бронзи та природних пігментів до 15 століття з винаходом олії на полотні до акрилових фарб, балончиків та фломастерів 20 століття.

Нова революція, пов’язана з цифровими технологіями, принесла сучасним творцям найширший спектр інструментів. Нова природа мистецтва — народження комп’ютера, гібридність, імерсивність, інтерактивність. Пандемія прискорила розвиток цього явища, що вже активно розвивається останні 70 років сучасної історії мистецтва.
Отже, що це?

Будучи новим і надзвичайно різноманітним, воно має ряд імен: Цифрове мистецтво / медіа-мистецтво / комп’ютерне мистецтво / мережеве мистецтво / New Media Art — лише декілька з них. Давайте подивимось, як усе починалося …

Якщо ви думаєте, що цифрове мистецтво розпочалося у 21 столітті, то ви помиляєтесь … у 1914 році, народився один із засновників цієї течії. Знайомтесь, Бен Лапоскі, математик і кресляр, який за допомогою осцилографа маніпулював електронними хвилями, що з’явилися на маленькому флуоресцентному екрані.

01. Icon: Ben F. Laposky. Source

До 50-х років багато художників експериментували з механічними пристроями та аналоговими комп’ютерами таким чином, що ці спроби можна розглядати як роботи перших цифрових піонерів.

Герберт В. Франке, 1927 року народження, австрійський фізик, вчений і “найвидатніший німецький автор наукової фантастики” був одним із них.

Herbert W. Franke. LIGHT SHAPES, 1953, Source: Artsy, photo edition Berlin[4–6]

Георг Ніс (1926–2016) вивчав математику, фізику та філософію. Він був першою людиною, яка публічно показала мистецтво, згенероване комп’ютером — комп’ютерним мистецтвом, яке сьогодні зазвичай називають цифровим або генеративним, а в цьому конкретному випадку ми називали б це мистецтвом алгоритмічним.

1–Schotter (Gravel), Georg Nees, 1968; 2 — Kugel in der Kugel, Georg Nees, © Victoria and Albert Museum, London

Візуально, напевно, ви і, можливо, ваші батьки, знайомі з цими зображеннями -

У 1966 р. Кен Ноултон (мозаїст, портретист та піонер комп’ютерної графіки) та Леон Хармон (дослідник розумової обробки) прославились у всьому світі завдяки своїм “комп’ютерно обробленим істотам” (“computer-processed creatures”), скануючи фотографії в комп’ютер, відтворюючи їх з різним діапазоном сірого, що генерується математичними та електронними символами.

Манфред Мор першопочатково був художником дії і джазовими саксофоністом. Він переніс ритм, енергію та відчуття імпровізації, отриманих від створення музики, до створення алгоритмічного мистецтва.

1 — MANFRED MOHR, P-055. RANDOM CIRCUIT, 1970, COMPUTER-GENERATED DRAWING, SOURCE: ZKM | CENTER FOR ART AND MEDIA © MANFRED MOHR; PHOTO © ZKM | CENTER FOR ART AND MEDIA, PHOTO: FRANZ J. WAMHOF; 2 — Cubic Limit, Manfred Mohr, 1973–1974, Artsy

«Розкриваючи» цифрове мистецтво, обов’язково потрібно знати про E.A.T

Експерименти в мистецтві та техніці (Experiments in Art and Technology (E.A.T.) — колектив, заснований інженерами Біллі Клювером та Фредом Вальдхауером та художниками Робертом Раушенбергом та Робертом Вітмою в 1967 році в Нью-Йорку для посилення співпраці між художниками та інженерами.

Інші яскраві імена цієї епохи, про які слід згадати, — Десмонд Пол Генрі та Кен Ноултон, винахідники комп’ютерної графіки, Роберт В. Мелларі, творець цифрових скульптур, дослідник алгоритмічних форм мистецтва Фрідер Нейк та Ліліан Шварц — королева 2D / 3D анімації та спецефектів.

Комп’ютерне мистецтво впевнено входить в історію мистецтва та основних майданчиків.

  1. Одна з перших виставок цифрового мистецтва: DigitalArt — Cibernetic Serendipity 1968, Інститут сучасного мистецтва, Лондон.
  2. 2. Виставка «Програмні технології — нове значення в мистецтві» в Єврейському музеї, Нью-Йорк 1970.
Source: SOFTWARE-Information technology: its new meaning for art,16 th , September -8th, November 1970, New York: Jewish Museum. Image

3. Documenta VI 1977 — серед запрошених учасників — художники, що працюють з новими технологіями Дуглас Девіс, Нам Джун Пайк, Шарлотта Мурман. Тож ця значна мистецька подія продемонструвала першу міжнародну супутникову телетрансляцію, яку вони передали у понад 25 країн.

Nam June Paik, «documenta-performance». Source: Media Art Net

З 1980-х цифрові технології стали частиною повсякденного життя — комп’ютери стали використовуватися як для бізнесу, так і для особистого користування.

SIGGRAPH (Special Interest Group on Computer Graphics and Interactive Techniques) — це щорічна конференція з питань комп’ютерної графіки (CG), організована ACM SIGGRAPH, починаючи з 1974 р. Тож не думайте, що AI почав потрапляти у світ мистецтва зовсім недавно. У 1973 році художник і дослідник Гарольд Коен створив AARON — складну комп’ютерну програму для автономного генерування мистецтва. Його роботи демонстрували навіть у лондонській галереї Тейт.

1 — Harold Cohen, «Aaron», Source: Media Art Net; 2 — Harold Cohen’s Assisted Artistry. Source: The New York Times

Та-дам! Суперзірка поп-арту Енді Уорхол (1928–1987) створив серію цифрових робіт на персональному комп’ютері моделі Amiga 1000, в середині 80-х. Це був спільний проект з Commodore Amiga, який залишався на дискетах Amiga майже 20 років, перш ніж їх знайшов і відновив музей Енді Уорхола. Цифрові зображення включали дудли та копії існуючих творів Уорхола, таких як відомий суп Кемпбелла та “Народження Венери” Боттічеллі.

Якби у мене був хороший комп’ютер, я міг би наздогнати свої думки на вихідних, якщо коли-небудь відстав би від запланованого. Комп’ютер був би висококваліфікованим начальником.
— Енді Уорхол, Філософія Енді Уорхола, 1975

1 — A self-portrait made will flood fills. Source: Wired; 2 — Venus, 1985 by Andy Warhol. Source: Time. Courtesy of The Andy Warhol Museum

Програми комп’ютерної 3D-анімації увійшли до репертуару скульпторів та фотографів. Подивіться на цю ілюстрацію Кеннета Снельсона “Місячна ніч лісових дияволів”, дуже репрезентативну для цієї епохи.

Forest Devils’ Moon Night | Snelson, Kenneth. © Victoria and Albert Museum, London

Суміші цифрового та аналогового також були в тренді. Наприклад, Джеймс Фор Уокер змішує олійний живопис, акварель та цифрове мистецтво. Він інтегрував у свої картини комп’ютерно-генеровані зображення, де досить важко розібрати, де які елементи.

James Faure Walker, ‘Proposition IV, Monopoly’ (1991), composite inkjet print, 76 x 102cm

Набираючe обертів цифрове цунамі, не могло не знайти повернення в літературі — додайте до списку для читання — Вільям Гібсон, “Нейромант”, 1984 та Ніл Стівенсон, “Лавина”, 1984.

Цифрове мистецтво у 1990-ті офіційно стає частиною мистецького світу. Музеї сучасного мистецтва відкривають відділи медіа-арту та дослідницькі центри. Стартують призові програми та фестивалі цифрового мистецтва:

  • Центр взаємозв’язку NTT (ICC), Токіо
  • Центр культури та медіа (ZKM), Німеччина
  • Премія Ars Electronica, Лінц, Австрія
  • ISEA (Inter-Society for Electronic Arts), Канада.
  • Фестиваль Transmediale, Берлін

Запущено перші онлайн бази даних та архіви:

Center for Culture and Media (ZKM), Germany

Основні види / технології у цифровому мистецтві сьогодні

  • Віртуальна / доповнена / змішана реальність (VR, AR, XR, MR)
  • Проекція та картографування
  • Інтерактивні цифрові інсталяції та 3D-скульптура
  • Комп’ютерна графіка та цифровий живопис
  • Game-art
  • Мистецтво, згенероване штучним інтелектом
Source: Artrendex Inc. / The Atlantic
  • Мистецтво на основі коду
  • Маски для соціальних мереж
  • Глітч арт
  • Візуалізація даних
  • Мультимедійний перформанс
  • Робототехнічне мистецтво
  • 3D-анімація
  • Піксель-арт
  • Демосцена
  • Веб-арт або нет-арт
  • Проекції Kinekt
  • Мультітач-арт

В 21 століття ми вступили в стані цифрового буму. Майже у кожного з нас є арсенал, починаючи від смартфона, закінчуючи набором VR. Сміливі експерименти, віртуальні шоу, цифрове мистецтво починають вивчати в мистецьких школах, а нове покоління колекціонерів цікавиться цифровим мистецтвом як активом.

У 2017 вийшли у світ CryptoKitties — блокчейн-гра на Ethereum, розроблена канадською студією Dapper Labs, яка дозволяє гравцям купувати, збирати, розводити та продавати віртуальних котів.

CryptoPunks був випущений в червні 2017 року як один з перших NFT на блокчейні Ethereum. Проект став натхненням для стандарту ERC-721 для NFT і сучасного крипто-мистецького руху.

У березні 2021 року крипто-арт-спільнота зростає у понад 5 разів за місяць, і перший NFT, проданий Christie’s, придбали за 69,3 млн доларів.

Але експерти запевняють — цей ажіотаж відступить через проблеми з автентичністю у продажах NFT.
NFT зима близько? Подивимось …

10 імен у цифровому мистецтві сьогодні

Як бачите, цифрове мистецтво процвітає. За творчістю яких відомих людей з усього світу можна стежити сьогодні, щоб надихнутися?

____________________

Уся інформація та зображення наведені виключно з освітньою метою.

--

--

V-Art

V-Art is an online platform to exhibit, sell and collect digital art, multifunctional ecosystem for Digital Art as an asset.